Właściwości olejku z mirry
Nie od dziś wiadomo, że olejki eteryczne mają bardzo korzystne właściwości, wspierające nasze zdrowie i urodę. Są jednak wśród nich takie olejki, które mają wyjątkowo silne właściwości, i które warto mieć w swoim domu nie tylko, by nadawać miły zapach pomieszczeniom. Przykładem jest olejek z mirry, który jest niezwykle skuteczny w walce z grzybicami i ranami skóry. To jednak nie wszystko, co potrafi – czytaj dalej i przekonaj się sam, dlaczego olejek z mirry jest konieczny w Twojej apteczce.
Jak powstaje olejek z mirry
Nazwę ‘mirra’ wielu z nas kojarzy z Biblii – pojawia się ona tam wielokrotnie, jednak najsłynniejszym momentem, w którym się o niej wspomina, jest ten, kiedy trzej królowie przekazali nowonarodzonemu Jezusowi swoje dary. Jednym z nich była właśnie mirra. To świadczy o tym, jak ceniona i drogocenna była w tych czasach. Mirra pozyskiwana jest z żywicy drzewa balsamowców, która następnie jest poddawana destylacji. Efektem jest olejek o korzennym, złożonym zapachu.
Do czego używany jest olejek mirrowy?
Już w czasach starożytnych mirra była używana do celów leczniczych, jak i perfumeryjnych. To nie zmieniło się do dzisiaj. Niewiele jest naturalnych substancji, które wykazują tak silne działanie przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, a do tego tak dobrze wspomagają gojenie i regenerację skóry. Olejek z mirry polecany jest również dla osób w okresie rekonwalescencji, jako wsparcie w zdrowieniu po chorobie lub operacji.
Jak korzystać z olejku mirrowego w domu?
Dziś każdy z nas może korzystać z dobrodziejstw olejku mirrowego we własnym domu. Najprościej jest używać go do aromaterapii – wystarczy kilka kropel i odrobina wody w kominku lub dyfuzorze, by odczuć jego korzystne działanie. Wdychanie olejku pomaga przyspieszyć leczenie kataru lub przeziębienia. Jest też polecane osobom cierpiącym na depresję, zestresowanym i mającym trudności z zasypianiem, ponieważ pomaga się zrelaksować, uspokaja i poprawia sen.
Olejek mirrowy można dodawać też do ręcznie robionych kosmetyków albo do tych, które już mamy, żeby wzbogacić ich skład i zwiększyć właściwości regeneracyjne. Sprawdzi się zarówno jako dodatek do kremów, balsamów, jak i szamponów czy płynów do kąpieli. Z powodzeniem można używać go również do masażu, łącząc z olejem bazowym (np. migdałowym lub kokosowym). Takie masaże polecane są zwłaszcza dla skóry z rozstępami czy bliznami – po pewnym czasie regularnego stosowania można zauważyć zmniejszenie ich widoczności i poprawę jędrności i kolorytu skóry.