Torfowa ściółka dla koni.

Torf – zalety stosowania

Wartom zadać sobie pytanie: Czy torf to właściwe rozwiązanie jako ściółka dla konia? Oczywiście że tak. Mało tego, torf to bardzo często stosowany materiał. Korzystając z torfu, ma się pewność że niesie on za sobą mnóstwo niezwykle istotnych zalet. Korzyści jest wiele i to zarówno patrząc z perspektywy właściciela konia, jak również osoby odpowiedzialnej za prowadzenia stajni.
Istotna zaletą podłoża torfowego jest bezsprzecznie jego łatwość w utrzymaniu czystości w boksach. Nie mniej ważnym elementem jest bardzo dobra niwelacja nieprzyjemnego zapachu. Zapach amoniaku z parującego moczu oraz odchody mogą skutecznie uprzykrzyć życie.
Torf dostępny w sprzedaży to zupełnie bezpieczny, odpylony oraz pozbawiony niepożądanych alergenów. Ściółka torfowa to pewność doskonałego komfortu użytkowania. Między innymi przez wzgląd na niezwykle łatwe sprzątanie, które nie jest szczególnie męczące ale za to szybkie i sprawne. Inna charakterystyczna cecha ściółek torfowych jest jej wyjątkowa ekonomiczność. Odpowiednio stosowana, regularnie sprzątana zapewnia wysoki stopień oszczędności czasu i pieniędzy a obornik z czyszczenia stanowi idealny, naturalny nawóz.

Odpowiednia podstawa dla wyjątkowych koni

Przez wzgląd na wyjątkowo dużą bezpyłowość oraz zasadowy charakter jaki stanowi torfowa ściółka dla koni, stosuje się ją we wszelkiego rodzaju ośrodkach jeździeckich czy też centrach rehabilitacji konnej. Również stare i chore konie, wymagają właśnie tego typu bezpyłowej ściółki. Nie ma więc zagrożenia że unoszący się w powietrzu pył oraz kurz ze ściółki spowoduje rozwijanie się chorób płuc oraz wszelkiego rodzaju alergii.

Główne zalety stosowania ściółki torfowej

 

  • zmniejszenie prawdopodobieństwa rozmnażania się bakterii i mikroorganizmów
  • zdecydowanie zredukowane do minimum pylenie
  • neutralizacja przykrego zapachu amoniaku w powietrzu
  • skuteczne osuszanie i brak ryzyka zbytniego nawilżenia końskich kopyt
  • utrzymanie w czystości sierści konia, gdyż zwierzę często leży i obraca się w ściółce
  • bezproblemowe pozbywanie się obornika, dzięki ogromnemu zapotrzebowaniu na niego. Zwłaszcza w fermach zajmujących się produkcją pieczarek
  • dzięki łatwości w utrzymaniu czystości, sprzątanie jest mniej czasochłonne i nie wymaga zbyt wielkiego nakładu pracy
  • wyjątkowo wysoki komfort użytkowania
  • ekonomiczna i tania w użytkowaniu.
  • może stanowić pokarm dla konia.

Oczywiście konkretny rodzaj ściółki stosowanej w boksach, uzależniony jest od specyfikacji stajni oraz charakterystyki danego konia. Nie każdy koń będzie tolerował ściółkę torfową podobnie jak nie każdy polubi trociny czy matę gumową.
Nawet uwarunkowania genetyczne oraz nawyki żywieniowe stanowią warunki korzystania z danego rodzaju ściółki dla koni. Ściółka torfowa nadaje wyjątkowy zapach stajni. Nie dość że skutecznie hamuje zapach amoniaku, tworzy zapach względnie neutralny w stajni.
Wysoka chłonność ściółki torfowej to gwarancja łatwego czyszczenia i bezpieczeństwo dla konia.