POChP – Diagnostyka i codzienne życie z chorobą
Pandemia wirusa SARS-CoV-2, która trwa już ponad rok, niewątpliwie sprawiła, że choroby płuc stały się jednym z najczęściej poruszanych tematów w mediach. Należy jednak pamiętać, że otaczające nas środowisko sprzyja nie tylko zachorowaniu na koronawirusa, ale także na… Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. Wszak smog oraz inne zanieczyszczenia komunikacyjne i przemysłowe są czynnikami zapalnymi, które znacząco wpływają na rozwójPOChP. Jeśli zatem chcesz poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, jesteś w odpowiednim miejscu. W tym artykule wyjaśnimy Ci, czym jest obturacja i w jaki sposób przeprowadzana jest diagnostyka POChP. Wskażemy również, jak wygląda życie z omawianą chorobą. Brzmi ciekawie? W takim razie serdecznie zapraszamy do lektury poniższego tekstu.
Czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?
Abyśmy jednak mogli skupić się na diagnostyce POChP, najpierw musimy wyjaśnić, czym właściwie jest omawiana przez nas choroba. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, jak sama nazwa wskazuje, jest chorobą płuc o charakterze przewlekłym, cechującą się obturacją. Czym natomiast jest obturacja? To zaburzenie przepływu powietrza w drogach oddechowych, związane z ich zwężeniem. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest zatem chorobą, której efektem jest zwężenie dróg służących do transportowania powietrza w organizmie. Więcej na ten temat przeczytasz na portalu Oddychajmy.pl: https://oddychajmy.pl/, który zrzesza w sobie liczne informacje i przedstawia je w przystępny dla odbiorcy sposób. Jeśli zatem chcesz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu POChP, zachęcamy do kliknięcia we wskazany powyżej link.
Jak wygląda diagnostyka POChP?
Podstawowym badaniem, dzięki któremu możliwe jest rozpoznanie Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, jest spirometria.
Spirometria – Badanie czynnościowe układu oddechowego, podczas którego mierzona jest objętość i pojemność płuc oraz przepływy powietrza w różnych fazach cyklu oddechowego.
Spirometria wykonywana jest specjalistycznym przyrządem zwanym spirometrem. Wskazane badanie polega na wykonywaniu w odpowiedni sposób wdechów i wydechów do spirometru (ustnika aparatu) według poleceń osoby wykonującej badanie. Jeśli zatem wybierasz się na spirometrię warto pamiętać, by założyć na siebie ubrania, które umożliwią Ci swobodne wpuszczanie i wypuszczanie powietrza.
Pozostałe badania – POChP – Diagnostyka
Warto jednak zaznaczyć, że spirometria nie jest jedynym badaniem, które pomaga w ocenie stanu zdrowia pacjenta. Poniżej znajdziesz listę badań, które pozwalają wykluczyć inne przyczyny duszności:
- RTG klatki piersiowej – Badanie pozwala ocenić wymiary klatki piersiowej oraz zwraca uwagę na cechy rozdęcia miąższu płuc i obecność pęcherzy rozedmowych. Może także pośrednio wskazać na cechy nadciśnienia płucnego.
- Echo serca – czyli badanie echokardiograficzne – Pozwala ocenić wymiary serca oraz pośrednie cechy nadciśnienia płucnego. Badanie jest przydatne w różnicowaniu Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc z niewydolnością serca.
- Badanie gazometryczne krwi i pulsoksymetria – Badania pozwalają na ocenę ciężkości zaburzeń oddychania oraz są pomocne w monitorowaniu leczenia tlenem.
- Ergospirometria – Pomaga ocenić tolerancję wysiłku. Jest połączeniem próby wysiłkowej z pomiarem gazów w powietrzu oddechowym.
- Test 6-minutowego chodu – Test stosowany do określenia tolerancji wysiłku u chorych m.in. na choroby układu oddechowego.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na portalu Oddychajmy.pl.
Podstawowe objawy POChP
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc charakteryzuje się objawami, które mogą znacząco wpłynąć na komfort życia pacjenta. Wśród nich możemy wymienić:
- Przewlekły kaszel
- Przewlekłą duszność
- Odkrztuszanie plwociny – Czyli wydzieliny płucnej, której elementami są: ślina, resztki pokarmowe oraz komórki złuszczonego nabłonka
- Obniżenie tolerancji wysiłku – Czyli widoczny spadek kondycji fizycznej
Codzienne życie z chorobą – Diagnostyka POChP
Warto jednak pamiętać, że choć Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest nieuleczalna, można ją leczyć przy pomocy odpowiedniej terapii. Co zatem możesz zrobić, by poprawić swój komfort życia i oddychania?
- Rzucić palenie – Badania wskazują, że pomimo rozpoznania Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc co drugi pacjent kontynuuje palenie tytoniu. Chory pogłębia tym samym uszkodzenie dróg oddechowych i zmniejsza szanse na spowolnienie tempa postępu choroby.
- Zmienić styl życia – Mowa, oczywiście, o wdrożeniu lekkich ćwiczeń fizycznych (jeśli są zalecane przez lekarza) lub spacerów oraz zmianie diety na zdrowszą. Tego typu czynności mogą znacząco wpłynąć na Twoją codzienność.
- Szczepić się – Pacjentom zalecane są szczepienia ochronne przeciwko grypie, a w przypadku chorych powyżej 65 roku życia również szczepieniom przeciwko pneumokokom. Czynność ta może zmniejszyć liczbę zachorowań na zapalenia płuc, które dla chorych na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc są szczególnie niebezpieczne.
- Stosować się do zaleceń lekarza – Czyli wdrażać w życie terapię farmakologiczną, którą zalecił Ci specjalista.