Jakie są najłatwiejsze kierunki studiów?

Dla wielu osób wybór studiów wyższych jest jedną z najważniejszych decyzji i najbardziej wyczekiwanych momentów w życiu. Takie osoby najczęściej od dzieciństwa doskonale wiedzą, jakie są ich wymarzone studia i co chcą robić w życiu. Znacznie większa jest jednak grupa osób niezdecydowanych, które albo do końca nie wiedzą, jaka jest ich droga, albo najchętniej wcale by nie studiowali i walczą o indeks na uczelnie tylko przez presję nakładaną na nich przez rodziców. Osoby w takiej sytuacji najczęściej decydują się na jakiś mało wymagający kierunek, przez który stosunkowo łatwo przebrnąć i utrzymać dyplom ku zadowoleniu najbliższych. Jak jednak ocenić, jakie studia będą łatwe?

Najłatwiejsze studia.

Kiedyś studia były czymś elitarnym. Osoby, które decydowały się na korzystanie z oferty szkolnictwa wyższego najczęściej miały ogromne ambicje. Świat się jednak zmienia i wiele osób chce mieć możliwie jak najłatwiej. Naturalne jest, że niektóre kierunki studiów są bardziej wymagające niż inne. Na jakich wydziałach można natrafić na studia z tej drugiej kategorii?

Wiadomo, że dla niektórych osób jedne rzeczy będą łatwe, podczas gdy innym sprawiać one będą olbrzymią trudność. Jest jednak kilka kierunków, na których poradzić mógłby sobie niemalże każdy. Zaliczają się do nich: praca społeczna, komunikacja i public relations, marketing, językoznawstwo, kulturoznawstwo.

Wyróżnikiem kierunków studiów, które uznaje się za łatwe jest to, że w dużej mierze opierają się one na czytaniu, przyswajaniu określonej ilości materiału i treści, a nie skomplikowanych obliczeniach czy eksperymentach. Taki stan rzeczy przyczynia się do umacniania stereotypu, jakoby nauki humanistyczne były banalne i do ich przyswojenia nie potrzeba specjalnych umiejętności. Przekłada się to także na szkolnictwo wyższe, ponieważ na studia humanistycznie relatywnie łatwiej się dostać. Absolwenci takich studiów niestety gorzej odpowiadają zapotrzebowaniu na rynku pracy, przez co są w nieco gorszej sytuacji niż osoby chociażby po studiach biznesowych.

Łatwe kierunki studiów często służą luźnemu poszerzeniu zainteresować. Są dobrą okazją do rozwoju osobistego i nauki nowego spojrzenia na świat. Jeśli nie ma się ściśle ustalonego planu na przyszłość zawodową, pójście na mało wymagające studia może być dobrym preludium do samookreślenia w tej kwestii.