Przepuklina dyskowa, czym jest, jak leczyć?
Zdarza ci się usłyszeć, że komuś wypadł dysk? Przepuklina kręgosłupa to groźny problem, który dotyka coraz młodszych ludzi. Dowiedz się, czym jest przepuklina dyskowa, jak ją rozpoznać oraz leczyć.
Przyczyny przepukliny dyskowej
Kręgosłup człowieka składa się z 24 kręgów, są one ułożone jeden na drugim. Między kręgami znajdują się krążki, czyli elastyczne dyski otoczone włóknistym pierścieniem. Mają one za zadanie amortyzację podczas aktywności ruchowej. Z wiekiem lub przez obciążenia tracą elastyczność i mogą zmieniać położenie. Właśnie przemieszczenie dysku stanowi źródło bólu. Do rozwoju przepukliny przyczyniają się takie czynniki, jak ciężka praca fizyczna wymagająca podnoszenia, a także otyłość.
Jak rozpoznać objawy przepukliny kręgosłupa?
W zależności od wielkości i położenia przepukliny pacjent w różnym stopniu może odczuwać ból. Na początku może to być niewielki ból pleców. Dolegliwość może nasilać się podczas siedzenia, stania lub chodzenia. Do niepokojących objawów należy także drętwienie, niedowład mięśni czy problemy z oddawaniem moczu i stolca.
Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem. W diagnostyce często wykorzystuje się rezonans magnetyczny MRI kręgosłupa, dzięki któremu można zauważyć zmiany w obszarze kręgosłupa lędźwiowego. W przypadku przepukliny międzykręgowej korzysta się z RTG. Istotne jest dokładne badanie kręgosłupa i układu nerwowego. Zdarza się, że ból uniemożliwia pracę, a mimo to na obrazie rezonansu magnetycznego nie pojawiają się przepukliny dyskowe.
Przepuklina dyskowa- leczenie
Bardzo często pacjent może odczuć poprawę bez leczenia chirurgicznego. Lekarze zalecają odpoczynek, leżenie, farmakoterapię oraz fizjoterapię.
W przypadku ostrych epizodów lekarz może zalecić środki przeciwbólowe. Istotnym elementem jest także rehabilitacja, dzięki której zmniejszą się dolegliwości pacjenta. Zazwyczaj rehabilitacja trwa do sześciu tygodni i często pacjent odczuwa poprawę.
Kiedy konieczna jest operacja przy przepuklinie kręgosłupa?
Jeśli zastosowane metody okażą się niewystarczające, lekarz może zlecić leczenie operacyjne. Operacja jest wskazana, kiedy występuje silny ból, a pacjent ma trudności z chodzeniem. Procedura polega na usunięciu części przepukliny dysku, która powoduje ból. Zazwyczaj nie występują żadne powikłania po operacji, pacjent powinien jednak przez najbliższe 4-6 tygodni unikać dłuższego siedzenia oraz podnoszenia przedmiotów z podłoża. Aby pacjent mógł wrócić do pełnej sprawności konieczna jest rehabilitacja.
Konieczna profilaktyka
Aby uniknąć problemów z przepukliną, wskazana jest regularna aktywność fizyczna, która nie obciąża kręgosłupa.