Pasożytniczy i trujący, ale według niektórych leczy…
Tradycyjna medycyna chińska korzysta czasami z bardzo dziwnych składników. Jednym z nich są uważane za trujące grzyby Chaga, znane w Polsce jako błyskoporek podkorowy.
Jest to pasożytniczy grzyb, który potrafi nawet doprowadzić do obumarcia całego drzewa. Jednak na Wschodzie grzyb Chaga, stosowany jest przy wielu dolegliwościach.
Układ trawienny
Grzyby Chaga podobno bardzo dobrze działają na układ trawienny. Zawierają bowiem składniki, które dobrze działają na różne problemy jelitowe, wspomagają trawienie i pomagają przy zaparciach.
Działają również kojąco i chronią błonę śluzową żołądka. Dzięki temu wspomagają leczenie zapalenia żołądka i wrzodów. Przez wyraźne działania przeciwzapalne niweluje zapalenie jelit. Są to przynajmniej potwierdzone efekty spożywania wywarów i naparów w oparciu o te grzyby.
Po co jeszcze ludzie stosują Chagi?
Według niektórych grzyby te wspomagają organizm także przy innych dolegliwościach. Nie zostało to jednak jeszcze potwierdzone naukowo. Jednak w medycynie ludowej stosuje się także przy :
– leczeniu cukrzycy,
– łagodzeniu bólu,
– ochronie wątroby przed kolejnymi dolegliwościami,
– wspomaganie pamięci, koncentracji, myślenia,
– detoksykacji organizmu,
– chorobie Crohna,
– leczeniu egzemy,
– niwelowaniu efektów łuszczycy,
– białaczce,
– malarii,
– wspomaganiu włosów i przemęczonych oczu,
– zapobieganiu wstrząsowi anafilaktycznemu,
– chorobach zakaźnych o podłożu bakteryjnym i wirusowym,
– opryszczce.
Z czego powstaje rzeczony napar?
Grzyb Changa wytwarza dwa owocniki – formę bezpłciową i płciową. Bezpłciowy ma formę wieloletniej, guzkowatej narośli. Jest ona bardzo silnie związana z drzewem i osiąga nawet pół metra średnicy. Na zewnątrz jest ona wyschnięta, twarda, jakby zwęglona. Przypomina trochę żużel. To właśnie z tej formy wytwarza się lecznicze napary.
Paradoks przyrodniczy
W Polsce jest on dość rzadki. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Według tej listy ma status R – gatunek potencjalnie zagrożony. Podlega w związku z tym częściowej ochronie gatunkowej.
Pomimo, iż jest pasożytem, który doprowadza drzewa do obumierania.