Zdrowe słodycze czy na pewno są zdrowe?

Każdy czasem ma ochotę przekąsić coś słodkiego i to całkiem zrozumiałe. Lubimy słodycze ponieważ jedzenie ich sprawia nam przyjemność. Słodki smak towarzyszy nam od pierwszych chwil życia, ponieważ mleko matki również ma taki smak. Nic więc dziwnego, że nasz mózg reaguje pozytywnie na słodycz, która kojarzy nam się z bezpieczeństwem. Prawdą jest również fakt, że nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania nie potrzebuje cukru. Mowa tu o białych i brązowych kryształkach ochoczo dodawanych do codziennej kawki i herbatki oraz do posypywania smakowitych potraw. Nasz mózg nie potrzebuje tego cukru ponieważ wystarczy mu glukoza, którą dostarczamy w posiłkach węglowodanowych, np. w ziemniakach, pieczywie czy kaszy.

Dlaczego jemy cukier?

Spójrzmy prawdzie w oczy; sam cukier oraz inne słodycze go zawierające jemy tylko i wyłącznie dla swojej przyjemności. Spożywanie słodkości stało się okazją do spotkań, sposobem na spędzanie wolnej chwili czy nawet towarzystwem do obejrzenia filmu lub nawet nagrodą za określone osiągnięcie. To ostatnie niestety pokutuje często w relacjach z dziećmi, słodycze otrzymywane w formie nagrody wydają się jeszcze bardziej atrakcyjne.

Czy istnieją zdrowe słodycze?

Na pierwszy rzut oka określenie zdrowe słodycze może wydawać się nierealne, jednak jest w nim jakaś część prawdy. Nie istnieją idealne słodycze jednak są takie, które posiadają mniej szkodliwy wpływ na zdrowie oraz zawierają substancje prozdrowotne. Słodycz musi być słodki jak sama nazwa wskazuje, więc konieczne jest aby posiadał słodkie składniki. I tu pojawia się szerokie pole manewru dla producentów, którzy aby podwyższyć jakość swoich słodkich smakołyków mogli by zwykły cukier rafinowany zastąpić jego zdrowszymi odpowiednikami.

Zdrowe słodycze, idealne słodycze to ładnie brzmiące nazwy produktów, które już co raz częściej goszczą na półkach sklepowych. Ich cena jest jednak sporo wyższa ze względu na skład. Trzeba mieć bowiem świadomość tego, że biały cukier jest najtańszym i jednym z najłatwiej dostępnym słodzików dlatego tak chętnie producenci dodają go do różnych produktów.