Powrót do zdrowia i formy po porodzie.

Czas po urodzeniu dziecka jest dla świeżo upieczonej mamy trudny. Jeszcze jest cała obolała po trudach porodu, a w domu musi już zająć się wymagającym stałej opieki Maluszkiem.
Jak wrócić do formy po porodzie? Można zrobić kilka rzeczy, aby poczuć się w tym czasie lepiej.

Oszczędzaj się – ile tylko można.

Połóg trwa około sześciu tygodni. Przez pierwsze dwa lub trzy z nich kobieta powinna być pod szczególną ochroną. Wiadomą sprawą jest, że trzeba się zająć dzieckiem, ale inne, mniej ważne sprawy można pominąć lub zaangażować w nie najbliższą rodzinę i przyjaciół chętnych do pomocy.
W pierwszych tygodniach po porodzie trzeba przede wszystkim oszczędzać siły, dużo odpoczywać w pozycji leżącej, nie podnosić nic cięższego od dziecka, ponieważ większy wysiłek może spowodować nasilenie się krwawienia i osłabienie mięśni.

Higiena intymna szczególnie ważna w czasie połogu.

Po porodzie następuje obkurczanie się macicy, a towarzyszące mu krwawienie jest początkowo bardzo obfite, dlatego w tym okresie bardzo ważne jest, aby odpowiednio zadbać o higienę osobistą.
Po każdym skorzystaniu z toalety należy się podmyć lekko ciepłą, bieżącą wodą, można używać również stosowanego w ciąży płynu lub żelu do mycia okolic intymnych, który minimalizuje ryzyko uczulenia. Po podmyciu należy dokładnie, ale delikatnie osuszyć krocze papierowym ręcznikiem lub suszarką – jeśli dotyk sprawia jeszcze ból.
Zalecane jest również częste wietrzenie krocza w celu przyspieszenia gojenia rany.

Kilka rad dla kobiety po porodzie.

Jest kilka sposobów, aby poczuć się lepiej i wspierać okres rekonwalescencji poporodowej. Oto one:

  • spożywanie odpowiedniej ilości płynów na poziomie ok. 2 l dziennie – woda niegazowana, soki i herbaty
  • wprowadzenie lekkostrawnej, ale bogatej i zróżnicowanej diety
  • wykonywanie ćwiczeń Kegla – można zacząć już kilka dni po porodzie, dzięki tym ćwiczeniom mięśnie szybciej wrócą do formy
  • znalezienie o ile to możliwe chwili dla siebie i tylko dla siebie – może to być czas spędzony z ulubioną książką lub czasopismem

Po zakończeniu okresu połogu należy udać się zawsze na wizytę kontrolną do ginekologa.