Co to są statyny? Odstawienie statyn – statyny skutki uboczne – objawy

Statyny to leki przepisywane chorym, którzy zmagają się z miażdżycą, mają podwyższony poziom cholesterolu we krwi i pomimo diety i aktywnego trybu życia, nie zachodzi poprawa. Ich celem jest obniżenie złego cholesterolu LDL, ponieważ niszczy on naczynia krwionośne. Uważa się je za wyjątkowo skuteczne, ponieważ ocaliły życie wielu ludziom. Najczęściej stosowane są u mężczyzn, ponieważ to oni są w grupie największego ryzyka, w przedziale wiekowym od 40 do 70 lat.

Do czego służą statyny?

Działanie tych leków nie ogranicza się tylko do obniżenia cholesterolu, hamuje się nimi układ krzepnięcia i mają tez działanie przeciwzapalne. Dlatego nadają się do:

  • zmniejszenia stężenia lipidów,
  • zmniejszenia stężenia trójglicerydów,
  • spowolnienia podziału komórek nowotworowych,
  • spowolnienia osteporozy,
  • spowolnienia procesów zapalny,
  • leczeniu choroby wieńcowej.

Obecnie prowadzi się badania nad wpływem statyn na przebieg choroby Alzheimera. W medycynie wykorzystywane są statyny naturalne i syntetyczne. Ponieważ świetnie spisują się w leczeniu wielu chorób, lekarze bardzo chętnie zapisują je swoim pacjentom. Okazuje się, że odstawienie statyn bywa niebezpieczne, ponieważ cholesterol natychmiast wraca do stanu przed rozpoczęciem leczenia. Należy się więc liczyć z tym, że przy wysokim cholesterolu branie tego typu leków będzie konieczne do końca życia. Dlatego wszelkie działania związane z rezygnacją z leków muszą odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską. Zapewne pacjent otrzyma inny rodzaj leku, ale nie będzie to już statyna, ponieważ nie posiadają zamienników. Wielu pacjentów ma poważny dylemat, czy decydować się na dożywotnie stosowanie leku, czy zastosować inną terapię, ponieważ odstawienie statyn, będzie miało bardzo przykre konsekwencje.

Statyny – skutki uboczne: objawy

Jeśli chodzi o statyny skutki uboczne objawy, są następujące
miopatia,rabdiomoliza- uszkodzenie mięśni,
działanie hepatoksyczne na wątrobę
uszkodzenie nerek,
bóle głowy i bezsenność,
żółtaczka
torsje, nudności, biegunka,
inne reakcje alergiczne.
Z powyższych skutków ubocznych miopatie należą do najcięższych powikłań i są efektem długotrwałego przyjmowania statyn. Przed podjęciem decyzji o leczeniu statynami lekarz powinien zapoznać się z lekami, jakie pacjent już przyjmuje, ponieważ z niektórymi wchodzą w niepożądane interakcje. Niewskazane jest stosowanie statyn razem z lekami przeciwgrzybiczymi, niektórymi antybiotykami, a także z lekami immunosupresyjnymi. Stosując statyny, należy unikać soku grejpfrutowego, ponieważ bardzo często zwiększa stężenie leków na cholesterol we krwi.