Jak mężczyźni definiują szczęścia i co najczęściej stoi na jego przeszkodzie?
Okazuje się, że w definiowaniu szczęścia bardzo duże znaczenie ma płeć. Kwestia ta pozostaje w niemałym stopniu osobista, jednak mężczyźni często wydają się szukać źródeł zadowolenia i spełnienia w nieco innych sferach, niż kobiety. Zagadnienie to trudno rozpatrywać wyłącznie w oparciu o badania naukowe, ponieważ nie są one do końca obiektywne pod względem analizy danych oraz ich prezentacji. Porównując jednak z nimi osobiste doświadczenia, można zauważyć pewne istotne różnice w męskim i kobiecym podejściu do szczęścia.
Męskie postrzeganie świata
Dla większości mężczyzn oraz kobiet, w osiągnięciu osobistego szczęścia bardzo duże znaczenie ma atrakcyjny wygląd, nienaganny stan zdrowia, odpowiednia ilość dóbr materialnych, dobra sytuacja finansowa oraz powodzenie w związkach partnerskich i życiu rodzinnym. Sposób postrzegania świata przez panów różni się jednak znacząco pod względem podejścia do spraw związanych z emocjami oraz uczuciami. Kwestie te często wymieniane są przez kobiety jako istotne źródła szczęścia i spełnienia, natomiast przez mężczyzn stosunkowo rzadko. W dużym stopniu wynika to z faktu, że panie mają zwykle lepsze umiejętności w zakresie komunikacji i języka. Kobiety bardziej cenią sobie czułość i wrażliwość, a tym samym poszukują tych cech również u innych osób.
Praca jako źródło męskiego szczęścia
W przeciwieństwie do kobiet, dla mężczyzn bardzo istotnym źródłem szczęścia okazuje się praca. Zdaniem neuropsychiatrów, pojawienie się problemów natychmiast aktywuje w męskim mózgu obszary odpowiedzialne za ich rozwiązywanie. U kobiet uruchomieniu w takiej sytuacji ulegają natomiast sfery, które pobudzają empatię. W życiu zawodowym zdolność do rozwiązywania różnych problemów jest bardzo wysoko ceniona oraz nagradzana, dlatego mężczyźni czerpią z niej więcej satysfakcji i radości. Różnice płciowe w podejściu do szczęścia z wykonywanej pracy są jednak zdaniem naukowców komplementarne, dzięki czemu zwiększają szansę panów oraz pań na udany i satysfakcjonujący dla obu stron związek.
Życiowa misja
Czynnikiem w dużym stopniu wpływającym na szczęście mężczyzny jest posiadanie własnej, życiowej misji. W dużym skrócie oznacza ona dla niego świadomość tego, kim chce być dla siebie, najbliższych oraz reszty społeczeństwa. Życiowa misja to także cel, który każdy mężczyzna pragnie osiągnąć. Jego spełnienie wymaga nieustannego wysiłku, dużej wytrwałości oraz ciągłego rozwoju. Misja ta może dotyczyć różnych kwestii – np. udanego ojcostwa, wytrwania w stałym związku, bycia dobrym szefem czy sumiennego wypełniania obowiązków zawodowych. Mężczyzna jest szczęśliwy wtedy, kiedy może postępować zgodnie ze swoimi zasadami i wewnętrznym kompasem, nie ulegając chwilowym impulsom czy zachciankom dającym krótkotrwałą satysfakcję.
Potrzeba wyjątkowości i rywalizacji
Mężczyźni szukają szczęścia także w swoim indywidualizmie. Potrzeba wyjątkowości jest w nich bardzo silna, dlatego potrzebują zapewnień o swojej ponadprzeciętności. W przypadku braku usatysfakcjonowania własną osobą, panowie mogą częściej niż kobiety podbudowywać swoje ego poprzez niezbyt zdrowe i bezpieczne sposoby. Podobnie wygląda to w kwestii rywalizacji, ponieważ niemal każdy mężczyzn chce być zdobywcą. Panów uszczęśliwia możliwość konkurowania na różnych polach, np. sportowym, zawodowym i uczuciowym. Rywalizacja taka może mieć jednak pozytywny wydźwięk, ponieważ prowadzi do samodoskonalenia oraz rozwijania własnej osobowości.
Spełnienie seksualne
Okazuje się, że spełnienie seksualne jest dla mężczyzn czynnikiem dużo bardziej istotnym na drodze do szczęścia. Panowie silniej od kobiet odczuwają popęd, a porażki w tej sferze są dla nich szczególnie trudne. Jako przykład posłużyć może kompleks małego penisa, który występuje bardzo powszechnie. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to, aby pozbyć się tego typu problemów. Jednym ze skuteczniejszych rozwiązań jest żel Erogen X, który został szczegółowo opisany w tym miejscu. Erogen X to preparat bezpieczny w użytkowaniu, a przy tym łatwy w aplikacji.