Wpływ fal mózgowych na życie ludzkie – muzyka wprowadzająca w stan alfa

Nasz fale mózgowe pracują na 5 częstotliwościach

Beta, alfa, theta, delta oraz gamma. Stan beta – to przebywanie w stanie czujności, odpowiada on naszej aktywności dziennej. W stanie alfa znajdujemy się podczas snu na jawie, medytacji, a także podczas relaksu. Stan theta – to głębokie odprężenie, uaktywnia się również w czasie snu, hipnozy, medytacji i transu. Delta – to proces cechujący się najwolniejszymi falami o najniższej częstotliwości. Stan delta, natomiast, związany jest także ze snem oraz ponadto z procesem uzdrawiania, ponieważ jest on stanem najgłębszym.

Fale mózgowe alfa – muzyka wprowadzająca w stan alfa

pomagają nam wyzbyć się trosk i zmęczenia. Człowiek może wprowadzić się w ten przyjemny stan spontanicznie lub celowo. Ich częstotliwość to 14-7 Hz. Poziom ten jest ściśle związany z kreatywności, relaksem, wizualizacją (dobrymi myślami).
Dzięki niemu możemy doprowadzić do rozluźnienia mięśni, zniwelowania zmęczenia i stresu, odpoczynku – co w dzisiejszych czasach jest bardzo przydatną umiejętnością, ponieważ z każdej strony jesteśmy narażeni na stres. Istnieje również muzyka wprowadzająca w stan alfa. Jest ro specjalnie skomponowana ścieżka dźwiękowa o specjalnych częstotliwościach, która uaktywnia w naszym mózgu obszary odpowiedzialne za uczucie relaksacji i spokoju.

Fale mózgowe theta

to nie tylko hipnoza i sen. Objawiają się również wtedy, gdy wykonujemy pewne czynności, nie zastanawiając się nad tym – co robimy, wykonujemy je mechanicznie, jest to na przykład jazda samochodem. Jesteśmy w stanie wtedy myśleć kreatywnie, używać wyobraźni, szybko reagować i znajdować rozwiązanie w danej sytuacji. Jednak nadmierna ich częstotliwość może mieć odwrotny skutek – możemy trudniej podejmować racjonalne decyzje i działać zbyt impulsywnie.

Fale mózgowe delta

są szczególnie widoczne, gdy zapadamy w głęboki sen bez marzeń sennych. Największa ich aktywność uwidacznia się u niemowląt, na wczesnym etapie życia i zanika w kolejnych etapach. Cechuje je fakt, że zmniejsza się nasza świadomość i mamy dużo mniejszy wpływ na swoje działania i na świat fizyczny. Jak w każdej fazie – mogą występować pewne zakłócenia – zaburza się wtedy nasz sen, a poziom koncentracji i uwagi spada. Natomiast zwiększenie częstotliwości tych fal 0 to doskonały sposób na pozbycie się bólu głowy.
Wysoka aktywność tego poziomu jest związane również z lunatykowaniem oraz z tzw. „strachem sennym”, momentem występującym w pierwszych fazach snu, uczuciem chwilowego strachu, przerażenia.