Jak zniwelować skutki stresu? Spróbuj medytacji – kurs medytacji
Sporo mówi się obecnie o stresie. Nadmierny nazywa się główną chorobą cywilizacyjną. Stosuje się różnorodne, coraz bardziej wyrafinowane techniki jego zwalczania, obejmujące strategie unikania, wyciszania, podejścia psychicznego i wreszcie – medytacji.
Czym jest stres, jakie są jego przyczyny i objawy?
Aby zacząć mówić o stresie, warto byłoby go najpierw zdefiniować. Okazuje się, że źródłem tego słowa była fizyka, gdzie stres oznaczał tyle, co nacisk, napięcie, czy siła, która działa na jakiś obiekt. Psychologowie twierdzą natomiast, że stres jest zbiorem różnych procesów zachodzących w organizmie, powiązanych ze sobą, które stanowią reakcję na bodźce lub sytuacje zwane stresorami, postrzegane jako trudne, nieprzyjemne, przeszkadzające, szkodliwe.
Oczywiście to, czy dana osoba postrzega bodziec jako stresor, zależy od jej doświadczeń, od wartości, jakie wyznaje, aktualnego stanu, oraz osobowości. Główną cechą sytuacji stresowych jest to, że nie pozwalają one na zaspokojenie ważnych potrzeb, przy czym mogą to być zarówno potrzeby fizjologiczne, jak i psychiczne, np. uczuciowe, czy potrzeba wyciszenia.
Stres somatycznie objawia się między innymi przez zwiększenie ciśnienia krwi, osłabienie mięśni, zmniejszony apetyt, a także zmniejszenie motywacji do podejmowanych działań. Razem sprawiać to może nawet wrażenie choroby.
Kurs medytacji czyli jak radzić sobie ze stresem?
Wiedząc jak złożony i szkodliwy jest stres, mamy już świadomość, że należałoby go unikać. Jak to jednak zrobić? Pomaga w tym celu przede wszystkim poznanie siebie i czujność wobec swoich uczuć i emocji. Czasami, współcześni ludzie, zagonieni w swoim świecie, nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że odczuwają na przykład długotrwałą frustrację. Przyzwyczajają się do niej jak do stałego towarzysza, nie szukając powodów jej obecności. Czasami również nie chcą ich szukać, bo jej zwalczenie mogłoby okazać się sporym wysiłkiem, któremu trudno jest sprostać, dlatego łatwiej jest trwać w znajomej sytuacji.
Sposobem na to, by zwiększyć swoją uważność, a jednocześnie oczyścić się z negatywnych myśli jest medytacja. To stara i dobrze znana sztuka, która jednak polega na czymś więcej, niż tylko siedzeniu w ciszy w pozycji lotosu. Wielu osobom medytowanie sprawia na początku trudność, ale nie warto się tym przejmować. Obecnie jest wiele miejsc, gdzie możemy się tego nauczyć. Warto zapisać się np. na kurs medytacji, który pod okiem nauczyciela przygotuje nas do tego, byśmy mogli medytować samodzielnie, we własnym domu. Już po opanowaniu tej sztuki warto praktykować ją codziennie – efekt w postaci wyciszenia, skupienia i większej ilości energii przyjdzie wkrótce.