Sposoby walki ze stresem: trening autogenny Schultza – trening autogenny schultza tekst

Chyba większość współczesnych ludzi ma problem ze stresem. Przeżywamy go wszyscy, bo licznych stresorów dostarcza nasze środowisko, praca, ale także rodzina i dom. Trudno całkowicie się odciąć od nich wszystkich. Zresztą to nie sztuka uciekać – sztuką jest znaleźć metody, które zniwelują wpływ stresu na nasze organizmy. Mamy ich do wyboru całkiem sporo i co najważniejsze – są one bardzo skuteczne.

Poznaj siebie, by wiedzieć, co cię stresuje

Pierwszym krokiem, jaki możemy zrobić, żeby uniknąć życia w stałej frustracji i stresie jest głębokie wsłuchanie się w siebie. Żeby to zrobić, trzeba mieć do tego warunki, trzeba przede wszystkim pozwolić sobie na pobycie samemu ze sobą, bez telewizji, komputera, książek czy innych rozrywek. Co wtedy czujemy, o czym myślimy – to powinno być dla nas pewną wskazówką. Wskazówek należy też upatrywać na bieżąco w różnych codziennych sytuacjach. Jeśli poczujemy się źle, że coś podniosło nam ciśnienie, nie starajmy się od razu o tym zapomnieć, ale zadajmy sobie pytanie dlaczego: co wywołało mój gniew, która osoba, która cecha, jaki składnik danej sytuacji? Wyposażeni w tą wiedzę, możemy świadomie wybierać, by nie angażować się w przyszłości w sytuacje danego typu, unikać określonych ludzi lub zachowań, albo też, jeśli nie jest to możliwe od razu, dążyć do tego, by w przyszłości wyeliminować te czynniki ze swojego życia.

Profilaktyka stresu i metody doraźne

Innymi sposobami jest profilaktyka stresu, czyli jak najczęstsze wyciszanie i uspokajanie swojego organizmu. Pomaga w tym na przykład kontakt z naturą – lasem czy parkiem, a także techniki relaksacyjne (o tych więcej za chwilę), niezbyt intensywne ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza joga, rozwijanie poczucia humoru i dostarczanie sobie powodów do uśmiechu.

Jeśli nie przemawiają do nas sposoby jak powyższe, a stres wyjątkowo daje nam w kość, warto zastosować dodatkowe sposoby walki z nim. Pomocna jest dieta, w której istotne jest eliminowanie kofeiny, wzmagającej wytwarzanie kortyzolu – czyli zmniejszenie ilości wypijanej kawy, ciemnej herbaty. Unikanie słodkości również jest w cenie, podobnie jak używek, takich jak papierosy i alkohol. One stanowią biologiczny stres dla organizmu. W walce ze stresem pomagają także ziołowe herbatki i suplementy, działanie uspokajające i wyciszające mają rumianek, melisa, czy dziurawiec, a także szyszki chmielu.

Trening autogenny Schultza tekst

Szczególnie godnym uwagi sposobem na stres jest trening autogenny Schultza. Nazwa wskazuje na coś skomplikowanego, ale tak nie jest. To technika głębokiej relaksacji, której może spróbować każdy. Polega ona na stopniowym rozluźnianiu kolejnych partii i ciała oraz spokojnym oddychaniu. Nie trzeba przy tym wykonywać żadnych ćwiczeń. W internecie dostępne są teksty, które można sobie czytać, żeby wspomóc relaks, albo nagrania, których można słuchać z zamkniętymi oczami. Warto tego spróbować i powtarzać regularnie – stali praktycy twierdzą wręcz, że ta metoda zmieniła ich życie.