Sok z grejpfruta na wątrobę czyli jak działa grejpfrut na wątrobę?

Grejpfrut jest jednym z najzdrowszych owoców. Ma szerokie zastosowanie jako preparat wspomagający przy różnego rodzaju terapiach. Zawiera duże ilości witaminy C. Doskonale wzmacnia odporność, przeciwdziała bakteriom wirusom i grzybom. Sprawdza się jako skuteczny lek pobudzający krążenie krwi i wydzielanie żółci. Nadaje się również do filtrowania krwi.

Sok z grejpfruta na wątrobę

Przede wszystkim sprawdza się jako używka wspomagająca wszystkie dolegliwości wątrobowe. Sok z grejpfruta na wątrobę stosowany jest już od dawna, ponieważ zawiera naringeninę organiczny związek należący do flawonoidów. Substancja ta hamuje namnażanie się wirusów w zajętych komórkach wątrobowych i docelowo zapobiega przewlekłemu zapaleniu wątroby. Dodatkowo przyczynia się do obniżenia złego cholesterolu i wzmocnieniu naczyń krwionośnych. Naringenina uważana jest również za sprawczynię działania antyoksydacyjnego, czyli zapobiega uszkodzeniom hepatocytów.

Czy grejpfrut jest dobrym produktem przy chorej wątrobie?

Grejpfrut jest zalecany również jako owoc, który wspomaga regenerację wątroby. Naukowcy zbadali, że jest bogatym źródłem witaminy B4 czyli choliny, która jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za pamięć. Ponieważ cholina wspomaga odbudowę komórek wątrobowych, grejpfrut wskazany jest dla pacjentów, którzy borykają się ze stłuszczeniem wątroby. Owoc ten jest doskonałym produktem do oczyszczania wątroby i pęcherzyka żółciowego z zalegających złogów, inaczej kamieni żółciowych. Osoby, które obserwują u siebie tendencję do ich powstawania, mają zaleconą dietę bogatą w produkty z grejpfrutem. Dodatkowo owoce zawierają dużo błonnika, który znakomicie sprawdza się w powyższych chorobach, ponieważ ułatwia on promenadę jelitową, pobudza perystaltykę i zwiększa dynamikę pęcherzyka żółciowego. Dzięki niemu pęcherzyk prawidłowo obkurcza się i zalegająca żółć jest właściwie transportowana o organizmie. Jednak pacjenci cierpiący na schorzenia wątrobowe i pobierający codzienne dawki leków z tym związane powinni uważać ze spożywaniem grejpfruta, ponieważ naringenina hamuje aktywność niektórych enzymów, które biorą udział w metabolizmie leków. Pijąc sok z grejpfruta, wydłuża się czas działania substancji, co może być bardzo niekorzystne dla organizmu. Grejpfrut jest doskonałym środkiem wspomagającym odchudzanie, ponieważ duża zawartość błonnika stwarza wrażenie sytości i ma niewiele kalorii. Jak widać, jest to owoc o wszechstronnym zastosowaniu, ale należy zwracać baczną uwagę na ilość spożytego grejpfruta, aby nie doprowadzić do niekorzystnych efektów.