Co ma żylak do wątroby?

Posted on Posted in zdrowie

Zaburzenia wątrobowe kojarzą się nam na ogół z dolegliwościami gastrycznymi, typu wzdęcia, uczucie ciężkości czy z szeroko pojętą niestrawnością. Generalnie problemom tym nadajemy mniejszą rangę, uznając je za niegroźne i zarazem nieuniknione, wpisane niejako z automatu w naturalny proces starzenia. W tym przekonaniu podtrzymują nas, tłuczone na okrągło w mediach, reklamy cudownych remediów, które wystarczy połknąć po posiłku, żeby nie musieć doświadczać dyskomfortu. Ale czy rzeczywiście gra idzie o dyskomfort?

Wątroba jak już pisaliśmy pełni setki funkcji i łączy się z każdą częścią ciała. Przez cały czas bierze udział w produkcji, przetwarzaniu i dostarczaniu dużych ilości substancji odżywczych, które stanowią pożywienie dla ok. 100 trylionów komórek. Sama w sobie zresztą jest zawiłym labiryntem żył, przewodów i komórek, więc aby mogła wywiązywać się ze swojej działalności nic nie powinno zakłócać jej pracy. A co jej może przeszkadzać? Zalegające złogi, czyli kamienie żółciowe.

Kamienie żółciowe obecne w wątrobie mogą prowadzić do:

  • słabego krążenia
  • powiększenia serca i śledziony
  • żylaków
  • zatoru naczyń limfatycznych
  • zaburzeń hormonalnych

To już nie brzmi tak niewinnie jak poobiednia niestrawność, prawda?

Tym razem przyjrzymy się bliżej relacji wątroba – żylaki. Kiedy kamienie zwiększają się do tego stopnia, że zaburzają strukturę płatów wątrobowych, dochodzi do utrudnienia przepływu przez wątrobę krwi. Prowadzi to do wzrostu ciśnienia krwi żylnej, nie tylko w samej wątrobie, ale we wszystkich pozostałych narządach i obszarach ciała, które odprowadzają „zużytą” krew przez swoje żyły do żyły wrotnej wątroby. Ograniczony przepływ krwi tworzy zator, a zator powoduje powiększenie tych narządów i zmniejszenie ich zdolności usuwania produktów ubocznych oddychania komórkowego i w efekcie zatyka ich żyły. Zatkana żyła powiększa się i rozszerza do takiego stopnia, że zastawki nie domykają się i nie zapobiegają cofaniu się krwi. I to jest stan, który nazywamy żylakiem i możemy zaobserwować jako sine, twarde i bolesne wybrzuszenie.

Najczęściej żylaki tworzą się na nogach i w odbycie (hemoroidy), ale również w przełyku czy mosznie , a żyły i żyłki mogą się rozszerzać w dowolnym miejscu na ciele.

Zawsze świadczy to o niedrożności w przepływie krwi.

Nasz organizm to złożona struktura, więc zaburzenie jednego „sektora”, a w przypadku wątroby możemy mówić o sektorze nadrzędnym, uruchamia efekt domina. Im dłużej trwa gospodarka rabunkowa, tym szybciej poddają się kolejne bastiony zdrowia, generując stany, określane przez nas kolejnymi jednostkami chorobowymi. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że choroby to nie są samodzielne i osobne byty, ale są ze sobą ściśle powiązane, wzajemnie z siebie wynikając.

Nie musimy pozostawać bezsilni wobec takich objawów chorobowych, zawsze zaczynając kurację od oczyszczenia wątroby, aby następnie uczynić je swoją coroczną prozdrowotną praktyką profilaktyczną.

opracowanie: Magdalena Brejdygant

źródło: Andrea Moritz „Oczyszczanie wątroby i woreczka żółciowego”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *