Kolagen – białko, którego jest najwięcej w Twoim organizmie

Kolagen jest głównym składnikiem tkanek łącznych, które tworzą takie części ciała jak ścięgna, więzadła, skórę i mięśnie. Dodatkowo pełni wiele ważnych funkcji, w tym zapewnia skórze ciągłość i elastyczność oraz wzmacnia kości.

W ostatnich latach popularne stały się suplementy kolagenowe. Większość z nich ulega hydrolizie, co oznacza, że kolagen został rozbity i ułatwione jest jego wchłanianie. Istnieje również kilka produktów, które możesz jeść, aby zwiększyć spożycie kolagenu, w tym skórka wieprzowa i bulion kostny. Spożywanie kolagenu może przynosić różne korzyści zdrowotne, od łagodzenia bólu stawów po poprawę zdrowia skóry.
W tym artykule omówimy 6 popartych naukowo korzyści zdrowotnych wynikających z przyjmowania kolagenu.

1. Może poprawić zdrowie skóry

Odgrywa rolę we wzmacnianiu skóry, a ponadto może korzystnie wpływać na jej nawilżenie. Wraz z wiekiem organizm wytwarza mniej kolagenu, co prowadzi do wysuszenia skóry i powstawania zmarszczek.

Suplementy zawierające kolagen mogą pomóc spowolnić starzenie się skóry, zmniejszając zmarszczki i suchość. Działanie kolagenu zmniejszające zmarszczki związane jest ze stymulowania organizmu do samodzielnej produkcji kolagenu. Ponadto przyjmowanie suplementów tych może promować produkcję innych białek, które pomagają w budowaniu struktury skóry, w tym elastyny i fibryliny. Istnieje również wiele doniesień, że suplementy kolagenu pomagają zapobiegać trądzikowi i innym chorobom skóry.

2. Pomaga złagodzić ból stawów

Kolagen pomaga zachować integralność chrząstki, która jest tkanką chroniącą stawy. Ponieważ ilość kolagenu w twoim ciele zmniejsza się wraz z wiekiem, zwiększa się też ryzyko rozwoju schorzeń takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów.

W jednym badaniu 73 sportowców, którzy spożywali 10 gramów kolagenu dziennie przez 24 tygodnie, doświadczyli znacznego zmniejszenia bólu stawów podczas chodzenia i odpoczynku, w porównaniu z grupą, która go nie przyjmowała.
Jeśli chcesz spróbować suplementacji kolagenu ze względu na jego potencjalne działanie przeciwbólowe, powinieneś zacząć stosować np. Kolagen rybi w proszku NCN od dziennej dawki 8-12 gramów.

3. Może zapobiec niszczeniu struktury kości

Kości są zbudowane głównie z kolagenu, który nadaje im strukturę i pomaga utrzymać im swoją strukturę.
Ubytek kolagenu może prowadzić do stanów takich jak osteoporoza, która charakteryzuje się niską gęstością kości i wiąże się z wyższym ryzykiem złamań.

4. Może zwiększyć masę mięśniową

Od 1 do 10% tkanki mięśniowej składa się z kolagenu. Jest więc niezbędny, aby Twoje mięśnie były silne i funkcjonowały prawidłowo.
Badania sugerują, że suplementy kolagenu pomagają zwiększyć masę mięśniową u osób z sarkopenią, czyli utratą masy mięśniowej, która pojawia się wraz z wiekiem.