Malujemy mandalę. Co znaczą kolory w mandali według Junga? Kolory duszy

To jeden z najciekawszych sposobów na wyciszenie, wejście w głąb siebie i samopoznanie. Wystarczy nakreślić na kartce lub płótnie okrąg, a następnie, zgodnie z tym co czujemy, wypełnić go kształtami i kolorami. Rytuał ten, mający korzenie w tradycjach buddyjskich, wykorzystywany był m.in. przez Junga, który uczynił z niego metodę terapeutyczną.

Mandala Jung – co znany psycholog mówił o malowaniu mandali?

Carl Gustav Jung, jedna z najbardziej znanych postaci w historii psychiatrii i psychologii, zauważył u swoich pacjentów ciekawe zjawisko. W chwilach, gdy przechodzili oni kryzys, byli zdezorientowani, często wykonywali bazgroły lub rysunki, których podstawą było koło. Badając to, stwierdził, że jest to dla nich sposób na szukanie lepszego kontaktu ze sobą, równowagi, punktu odniesienia. Wkrótce sam zaczął stosować tę metodę, rysując koliste kształty mandali każdego dnia w notatniku. Zauważył, że w tym procesie wychodzą na wierzch nasze konflikty, a treści, które kryły się w podświadomości, ujawniają się i mogą zostać przyjęte.

Mandala kolory – co znaczą poszczególne barwy w mandali?

O kolorach używanych w trakcie malowania mandali mówi się ‘kolory duszy‘, dlatego że na ich podstawie można wyraźnie odczytać, co siedzi w środku nas, co naprawdę czujemy, z czym się zmagamy.

Jeśli w naszych mandalach przeważa kolor czarny, może to oznaczać, że odradzamy się, wracamy na właściwą dla nas ścieżkę. Z drugiej strony może być też znakiem żałoby, niekoniecznie dosłownej. Może również wyrażać strach i blokady psychiczne.

Kolor biały oznacza czystość, ideały, cnoty, ale również konkretność i pragmatyzm. Może mieć również negatywne znaczenie, wtedy mówi o perfekcjonizmie i chłodzie, nadmiernym dystansie wobec świata.

Kolor czerwony wskazuje na pasję, energię, kreatywność. Z drugiej strony może wyrażać gniew lub żądzę, które wyniszczają organizm – wszystko zależy od pozostałych kolorów w mandali.

Róż dominujący w mandali to informacja o delikatności i wrażliwości, romantyzmie. Jego negatywny aspekt to brak samodzielności i obawy związane z bezpieczeństwem.

Fioletowe mandale często malują indywidualiści, zainteresowani rozwojem duchowym, refleksyjnie. Jego negatywne znaczenie to melancholia, strach i wycofanie ze świata.

Niebieski to kolor spokoju, dystansu, stabilności. Jego negatywne znaczenie to chłód emocjonalny, niechęć do zmian, tęsknota za czymś nieokreślonym.

Zielony jest przeważnie pozytywnym kolorem, który oznacza równowagę, nadzieję i harmonię. Jednak i on może mieć negatywne znaczenie – wtedy mówi o nadmiernych ambicjach lub chciwości.

Żółty jest kolorem radości, optymizmu, a także wyobraźni. Jego negatywna postać mówi o zazdrości lub egoizmie. Warto obserwować, jakie emocje towarzyszą nam podczas używania tego koloru.

Pomarańcz w mandali mówi o radości, kreatywności, odwadze, ale także sile i ambicji. Jego negatywne znaczenie to lekkomyślność i niechęć do angażowania się.

Brąz to kolor rodzinny, często używają go osoby, dla których ważny jest dom. Może mówić o poczuciu bezpieczeństwa i wspólnoty, ale również o braku własnych zainteresowań czy indywidualizmu. Wskazuje na to, że coś może blokować nasz rozwój.