Ślubny bukiet – kompleksowy poradnik

Ślub i wesele to wyjątkowe wydarzenia. Zależy nam, by nic nie popsuło tego szczególnego dnia. Istotną sprawą jest także wybór kwiatów. Jakie kwiaty wybrać na ślub, by jednocześnie ładnie wyglądały i nie kosztowały nas fortuny?

Kwiaty sezonowe

Nie wszystkie gatunki są dostępne cały rok. Szukając kwiatów na wesele warto to wziąć pod uwagę, ponieważ kwiaty dostępne w danym sezonie kupimy po prostu taniej. Warto zdecydować się na konkretną kolorystykę i motyw kwiatowy.

Ślub wiosną

Wiosna kojarzy nam się z rozkwitem, energią. Najbardziej popularnymi kwiatami wiosną są tulipany, ponieważ rosną w różnych kolorach.

Letnie kwiaty

W lecie rośnie znacznie więcej gatunków, przez co i wybór kwiatów i kolorów znacznie się nam poszerza.

Jesień

Kwiaty idealne na ślub jesienią to wrzosy, astry, słoneczniki czy cynia. Kiedy ktoś powie „jesień”, od razu myślimy o odcieniach brązu, pomarańczowym i fiolecie.

Zima

W zimowych ślubach dominuje biel, choć nikt nie powiedział, że bukiet musi być koniecznie biały. Jaskier, tulipany, amarylisy.

Rodzaje bukietów ślubnych

Oprócz tego, jakie kwiaty i w jakich kolorach, istotną kwestią jest także rodzaj bukietu ślubnego, jego kształt i wielkość.

  • Polna wiązanka to luźno ułożona kompozycja przewiązana wstążką. Panie często wybierają taki rodzaj bukietu.
  • Berło to bukiet z dużych kwiatów o długich łodygach.
  • Biedermaiuer to bukiet o kulistym kształcie złożony najczęściej z jednego gatunku kwiatów.
  • W bukiecie nosegay kwiaty układa się na kształt kuli lub grzybka.

Czego unikać?

Bukiety barwione sztucznie mogą pobrudzić suknię i ręce Panny Młodej. Przy wyborze kwiatów należy też zwrócić uwagę, że jedne gatunki mogą osłabiać inne.
Sporą rolę odgrywa też wielkość bukietu, w końcu im więcej kwiatów, tym cięższy bukiet.

Kiedy odebrać bukiet

Najlepiej odebrać bukiet rano, w dzień ślubu. Kwiaty należy przechowywać w chłodnymi miejscu, w flakonie napełnionym wodą do poziomu wstążki łączącej bukiet.