Co warto wiedzieć na temat podnośników osobowych dla niepełnosprawnych?

Każdy, kto ma w wśród swoich najbliższych osobę niepełnosprawną z pewnością chciałby móc jej pomóc na tyle, na ile jest to możliwe. Jednym z pomysłów jak to zrobić może być zakup specjalnego podnośnika, który w znaczący sposób ułatwia codzienne funkcjonowanie zarówno danej osobie, jak i jej opiekunom. Jeśli interesuje Cię temat podnośników osobowych, to ten tekst jest dla Ciebie.

Czym są podnośniki dla osób niepełnosprawnych?

Zacznijmy od tego, czym są podnośniki osobowe dla niepełnosprawnych. W największym uproszczeniu są to specjalne urządzenia, które służą do przenoszenia osób niepełnosprawnych z jednego miejsca na drugie. Mogą być używane zarówno w domu, jak i poza nim. Podnośniki dla niepełnosprawnych pomagają uniknąć ryzyka upadku, kontuzji lub przeciążenia np. kręgosłupa opiekuna, który zajmuje się niepełnosprawnym.

W jakich codziennych czynnościach mogą być pomocne podnośniki osobowe dla niepełnosprawnych?

Przede wszystkim w przenoszeniu osoby niepełnosprawnej z łóżka na wózek, z wózka na fotel, z fotela na toaletę lub do wanny. Podnośniki dla osób niepełnosprawnych mogą też służyć do zmiany pozycji ciała, np. z leżenia na siedzenie lub odwrotnie. Dzięki temu osoba niepełnosprawna może uniknąć odleżyn, poprawić krążenie krwi i oddychanie.

Jakie typy podnośników spotkamy na rynku?

Podnośniki osobowe dla niepełnosprawnych można podzielić na dwa główne rodzaje: stacjonarne i przenośne. Podnośnik pacjenta stacjonarny jest montowany na stałe w jednym miejscu, np. nad łóżkiem lub wanną. Podnośniki przenośne są mobilne i można je przemieszczać po domu lub zabierać ze sobą w podróż. Podnośniki przenośne mogą być napędzane ręcznie lub elektrycznie. Wersje elektryczne są wygodniejsze i szybsze w obsłudze, ale wymagają dostępu do prądu lub własnego akumulatora.

podnośnik do wanny

Dofinansowanie do podnośników

Wszystkie rodzaje podnośników dla osób niepełnosprawnych mają szereg zalet i stanowią ogromną pomoc w codziennych funkcjonowaniu. Mają za to jedną wadę. Są dość drogie, co sprawia, że nie każdy może sobie na nie pozwolić. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że można ubiegać się o dofinansowanie do podnośnika osobowego ze specjalnego programu, który ma celu likwidację barier architektonicznych i technicznych.
Dofinansowanie do podnośnika dla osób niepełnosprawnych wynosi aż 95% kwoty zakupu, co stanowi ogromną ulgę w budżecie rodzin, które myślą o jego kupnie. Obsługą dofinansowania zajmuje się PFRON –
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Aby ubiegać się o takie dofinansowanie, należy spełnić kilka warunków, mi.n. zgromadzić dokumentację medyczną potwierdzającą stopień niepełnosprawności.

Podsumowanie

Podnośniki osobowe dla niepełnosprawnych to urządzenia, które ułatwiają przenoszenie osób niepełnosprawnych z jednego miejsca na drugie. Pomagają im zachować higienę, komfort i bezpieczeństwo. Na rynku dostępne są różne typy podnośników, które możemy dobrać w zależności od potrzeb pacjenta. Możemy też skorzystać z dofinansowania do zakupu podnośnika, co czyni jego zakup niezwykle opłacalnym. Mamy nadzieję, że powyższy tekst, uczynił temat nieco bardziej przyjaznym i rozwiał, choć część wątpliwości na temat podnośników osobowych dla niepełnosprawnych.