Nieustające wakacje? To możliwe

Posted on Posted in uroda

Zawsze po wakacjach zbieramy komplementy na temat promiennego wyglądu. Na czym polega sekret? Okazuje się, że czynności, które intuicyjnie wybieramy i praktykujemy w tym okresie są tożsame z tymi zalecanymi przez kosmetologów, a nawet dermatologów. Efekty, oprócz cudownego samopoczucia, widoczne są od razu na twarzy.

Przepis jest dość prosty i wcale nie trzeba czekać do następnego urlopu, aby czerpać
z niego korzyści. Kilka codziennych praktyk i prostych zabiegów domowych.
Dobrze wiedzieć, że aby wykształcić nowy nawyk, czynność trzeba powtarzać przez przynajmniej 21 dni. Po tym czasie tworzy się nowe połączenie neuronalne, co oznacza utrwalenie danego zachowania.

Oto osiem kluczowych, inspirowanych wakacjami, nawyków pielęgnacyjnych.

Skóra muśnięta słońcem bez opalania
Więcej kolorowych, bogatych w karotenoidy surowych warzyw i owoców. To, że świetne dla zdrowia już wiesz, ale są również naturalnym samoopalaczem. Naukowcy ze Szkocji ocenili odcień skóry osób, których codzienna dieta zawierała więcej świeżych produktów
i stwierdzili, że skóra badanych zmieniła odcień na ciepły złoty, uznany przez pozostałych uczestników za bardziej atrakcyjny niż odcień skóry tych, którzy jedli mniej tych produktów.
Kolejny bonus: jedzenie bogatych w przeciwutleniacze owoców i warzyw chroni skórę przed wolnymi rodnikami i uszkodzeniem słonecznym.

Twój ruch
Regularne ćwiczenia rozjaśniają cerę i poprawiają kondycję skóry. Ruch pobudza układ limfatyczny, zwiększa mikrokrążenie twarzy, odżywiając komórki. W szczególności joga
i jej pozycje odwrócone, takie jak świeca, stanie na rękach czy głowie i zwiększa przepływ krwi do twarzy przez co poprawia drenaż limfatyczny.

Pocztówka z wakacji
Myśl tworzy rzeczywistość. To jasne. Ale myśli mogą mieć ogromny wpływ również
na wygląd.

Stresujące – uruchamiają wyzwalanie hormonów, testosteronu i kortyzolu oraz substancji prozapalnych, które mogą wywołać trądzik, spowodować większą wrażliwość skóry, podatność na infekcje, a nawet doprowadzić do powstania przebarwień

Kojące – wpływają na zdrowszą, bardziej świetlistą skórę, mniej wrażliwą, z bardziej równomiernym kolorytem.

Następnym razem, po kolejnym nerwowym zajściu, przywołaj w pamięci wakacyjny obrazek, widok na morze, zapach letniej bryzy, poczuj piasek między palcami. Twoja skóra będzie wdzięczna za tę chwilę spokoju. Regularne zmniejszanie stresu w ciągu dnia, to wakacje dla skóry.

Napowietrzenie
Wygląda na to, że powietrze, to cenny kosmetyk, zawsze w zasięgu. Nawet kilkuminutowe świadome oddychanie daje efekty. To nawyk najłatwiejszy do wyrobienia. Najlepiej na świeżym powietrzu, jeśli nie, to przynajmniej przy otwartym oknie. Głęboki wydech usuwa z płuc dwutlenek węgla i poprzedza równie głęboki wdech zasysający do dróg oddechowych więcej tlenu. Tlen ma działanie alkalizujące, przyczynia się do rozwoju zdrowych komórek skóry.

Włosów blask
Raz w tygodniu chwila dla włosów. Na godzinę lub dwie przed myciem odżywka z naturalnego oleju. To sekret pięknych błyszczących włosów hindusek. W tzw. gorącej kąpieli, podgrzać odrobinę oleju koksowego lub z orzechów macadamia, a następnie delikatnie wmasować go w skórę głowy. Ciepły olej jest łatwiejszy do rozprowadzenia. Rozczesać grzebieniem aż po końcówki włosów. Pozostawić na maksymalnie dwie godziny. Umyć, jak zwykle. Ciepły olej świetnie się sprawdzi na suche skórki lub szorstkie pięty i łokcie.

Świetlista skóra
Dlaczego w trakcie wakacji nasza skóra jest piękna i pełna blasku? Bo jest stale nawilżana i natłuszczana kremami do i po opalaniu, peelingowana piaskiem i traktowana kąpielami solankowymi. Łatwo to odtworzyć w domu. Warto, bo regularne peelingi poprawiają wygląd i kolor skóry oraz jak każdy masaż stymulują układ limfatyczny.

Wakacyjny peeling domowy

2/3 filiżanki soli morskiej
1/3 szklanki oliwy lub olej kokosowy
10 kropli ulubionego olejku zapachowego

Sleeping Beauty
Głęboki, nocny sen to najlepszy, naturalny i darmowy zabieg medycyny estetycznej. Według najnowszych badań, komórki skóry reagują na bodźce zewnętrzne, takie jak temperatura i światło, w związku z czym, działają zgodnie z własnym rytmem dobowym. Bodźce te odpowiadają za komórkowe procesy naprawcze i regeneracyjne, które przebiegają w nocy. Podczas snu, niższy poziom kortyzolu i wyższy poziom hormonu wzrostu stymuluje rozmnażanie i wzrost komórek.

Warto zadbać o komfort i regularność snu, aby obudzić się ze zdrowszą skórą.

Królewska róża
Japońscy naukowcy odkryli ostatnio, iż wdychanie zapachu róż istotnie łagodzi podrażnioną skórę. Inhalacje z olejku różanego leczą stany zapalne skóry oraz pomagają utrzymać odpowiednie jej nawodnienie. Już ajurveda, starożytna medycyna indyjska, uznawała róże za idealny środek do chłodzenia i eliminacji nadmiaru elementu ognia (pitta), który szczególnie wzrasta w lecie. W gorące dni można dodatkowo spryskiwać twarzy, nadgarstki i kostki wodą różaną. Dla suchych lub przekrwione oczu, zbawienne będą kompresy ze świeżych płatków róż, namoczonych w wodzie różanej. Kładziemy je na oczy podczas odpoczynku.

opracowanie: Magda Brejdygant, źródło: M. Fereira, Yoga Journal
foto: Aga Silska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *