Migrenowa karuzela

Posted on Posted in zdrowie

Jeśli regularnie cierpisz na bóle głowy, czując jakby twoją głowę miażdżyło imadło, nie jesteś odosobniony. W USA bóle głowy są problemem numer jeden i najczęstszą przyczyną wizyt u lekarza.

American Headache Foudation podaje, że 45.000.000 Amerykanów cierpi z powodu przewlekłych nawracających bólów głowy. Ostatnie badania wykazały, że migrena dotyka 17,6% kobiet i 5,7% mężczyzn w Stanach Zjednoczonych. Bóle głowy, w tym migreny, są tak powszechne, że uznaje się je za zjawisko normalne.

Istnieją dwa typy bólów głowy: napięciowy i migrenowy. Ból napięciowy lub ból charakteryzujący się skurczem mięśni jest mniej dotkliwy niż migrena
i pojawia się po zakończeniu pewnego stresującego okresu, kiedy organizm próbuje wydalić uwolnione toksyny i powrócić do stanu równowagi.

Migrena to ciężki pulsujący ból zazwyczaj przedniej części głowy
(z centrum skupionym w rejonie oka), któremu towarzyszą zawroty głowy, zaburzenia widzenia oraz nudności i problemy przewodu pokarmowego.

Ból głowy może odcisnąć się głębokim piętnem na życiu człowieka – problemy z nauką, utrata pracy, zaburzenie relacji rodzinnych, poczucie beznadziei w życiu. Nawracające bóle głowy i migreny mogą prowadzić nawet do depresji, a długotrwałe leczenie farmakologiczne, dodatkowo wywołać poważne efekty uboczne .

Przyczyny bólu głowy – obalenie mitu

Teorie mówiące, że bóle głowy są spowodowane rozszerzeniem naczyń krwionośnych, a migreny – zwężeniem naczyń krwionośnych, zostały
w ostatnich badaniach naukowych obalone. Wyniki, bardziej niż na różnice, wskazują bowiem na podobieństwa między migreną i innymi rodzajami bólów głowy. W obu przypadkach jako główną przyczynę wskazuje się zatrzymywanie toksyn lub substancji drażniących w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, co powoduje nadwrażliwość tkanek nerwowych na inne bodźce. Zamiast więc skupiać się na różnicach w mechanizmach powstawaniu bólów głowy i migreny, bardziej zasadne byłoby traktować oba zjawiska jako ból z pewnym kontinuum objawów, różniące się tylko stopniem ich nasilenia.

Wiele czynników może wywołać lub nasilić atak migreny – aktywność fizyczna, menstruacja u kobiet, spożywanie alkoholu (zwłaszcza czerwonego wina), deficyt lub nadmiar snu, pominięcie posiłku, zmiana warunków pogodowych oraz nieodpowiednia dieta, czyli:

  • bogata w białko – rozpad i trawienie białka wytwarza wiele toksyn, szczególnie odpadów azotowych, które mogą przeniknąć przez barierę krew – mózg
  • nie uwzględniająca nietolerancji pokarmowych
  • zawierająca duże ilości produktów wysokoprzetworzonych, solonych, koncentratów, tłuszczów zwierzęcych, kofeinę oraz czekoladę, sery, lody, orzechy, jajka, banany, śledzie, owoce cytrusowe, słodziki (aspartam), glutaminian sodu, azotany (często występujące w przetworach mięsnych), które działają jak wyzwalacze.

Stosowanie leków, nawet w małych ilościach może być przyczyną syndromu chronicznego bólu głowy. Oprócz rutynowo przepisywanych przez lekarzy leków, ataki bólu głowy mogą wywoływać również inne wszechobecne toksyny, takie jak: ołów , arsen , morfina , tlenek węgla, antybiotyki, pestycydy, na które jesteśmy narażeni w codziennym życiu.

Ból głowy to sygnał, że coś jest nie tak. Zwykle jest rezultatem zatrzymanych odpadów lub toksyn w organizmie. Ból pojawia się wtedy, gdy organizm mobilizuje się, próbując usunąć te szkodliwe czynniki. Czyli właśnie, kiedy przestajesz pić kawę, spożywać szkodliwą żywność,
ból się zaczyna. Jest objawem wysiłku podejmowanego przez organizmu,
by zneutralizować i usunąć szkodliwą substancję. I choć wypicie wówczas kolejnej kawy, zjedzenie batona lub zażycie tabletki może przynieść chwilową ulgę, w dalszej perspektywie zmieni jednorazowy epizod
w poważny przewlekły problem.

Kuracje doraźnie działającymi środkami przeciwbólowymi nie są żadnym rozwiązaniem, bo nie usuwają przyczyny, co gorsza uniemożliwiają naturalny proces samooczyszczania. Dopiero wydalenie z organizmu odpadów metabolicznych daje szansę uwolnienia się od bólu.

Bóle głowy mogą być również spowodowane poważnymi dysfunkcjami organizmu – zbyt wysokim ciśnienia krwi lub rzadkimi chorobami, takimi jak nowotwory mózgu, zapalenie opon mózgowych, gruźlica, urazy głowy
i schorzenia narządu wzroku, nosa, zębów i uszu. Zdarza się także, że przyczynę bólów głowy stanowią alergiczne i przewlekłe stany zapalne,
np. zapalenie zatok. Dlatego we wstępnej diagnozie należy najpierw wykluczyć taką ewentualność.

Niewielu lekarzy ma jakiekolwiek pojęcie o diecie detoksykacyjnej, więc znalezienie prawdziwej przyczyny przypadłości stanowi dla nich nie lada wyzwanie. Większość bólów głowy ustępuje już po kilku dniach od rozpoczęcia skrupulatnie prowadzonego programu detoksykacji.
Lekarz powinien być jednak odpowiednio przygotowany, by móc ocenić nagłe wystąpienie silnego bólu głowy, który nie pojawił się nigdy wcześniej.

Konwencjonalne leczenie

Panuje ogólny pogląd, wedle którego migreny są nieuleczalne i mogą być co najwyżej w pewnym stopniu tłumione poprzez zastosowanie odpowiednio dobranych leków. W związku z tym, lekarze na ogół nie wahają się, by osobie dotkniętej tą przypadłością, przepisać kuracje
„do końca życia”. Szeroko stosowana praktyka zalecania ludziom toksycznych leków na schorzenia, które wywołane są najczęściej przez zalegające w organizmie toksyny, bez próby ustalenia i usunięcia pierwotnej przyczyny przypadłości, doskonale odzwierciedla niedorzeczność funkcjonowania całego systemu zdrowotnego.

Oprócz tego, że stosowane w walce z migrenami leki przyczyniają się do dalszego zatruwania organizmu toksynami i co za tym idzie do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia, są one także główną siłą napędzającą powracające bóle głowy. Leki stosowane na bóle głowy – takie jak aspiryna, paracetamol, barbiturany, kodeina czy ergotamina – wszystkie powodują nawracające bóle głowy, które są skutkiem ubocznym ciągłej konieczności wypłukiwania tych substancji z układu nerwowego. W takich sytuacjach ofiary bólów głowy, chcąc choćby chwilowo zmniejszyć swoje dolegliwości bólowe, przyjmują kolejne dawki toksyn, co wkrótce potem wywołuje kolejne ataki, a pacjent wciąż kręci się na lekowej karuzeli.

Podobnie jak możliwe jest „wyleczenie” z bólu głowy spowodowanego nadmiernym spożyciem kawy poprzez podanie kolejnej jej porcji, co spowoduje chwilowe zatrzymanie procesu wydalania z organizmu substancji toksycznych, można też „wyleczyć” objawy odstawienne
u osoby uzależnionej od heroiny poprzez podanie jej kolejnej dawki narkotyku. Przepisując pacjentowi leki takie jak Esgic, Excedrin, Fiorinal, Wigaine, które zawierają kofeinę czy ergotaminę nie tylko nie usuwamy przyczyny, ale wręcz napędzamy problem. Leki mogą chwilowo poprawić samopoczucie, ale zatrzymują one proces detoksykacji , co znów powoduje utrzymywanie się w tkankach organizmu substancji podrażniających. Jest jednak rzeczą nieuniknioną, że organizm przy najbliższej nadarzającej się okazji podejmie próbę usunięcia tych substancji, czemu towarzyszyć będzie kolejny atak dolegliwości bólowych. W ten sposób człowiek dostaje się w pułapkę nawracających bólów głowy, które w błędnym kole cierpienia będą go utrzymywały do końca życia.
Inne leki również wywołują bóle głowy zarówno te „zwyczajne” jak i te migrenowe. Do specyfików tych zaliczają się środki stosowane na chorobę wieńcową, na nadciśnienie, leki antykoncepcyjne zawierające estrogen
i hormonalna terapia zastępcza.

Większość ludzi dziś myli dobre samopoczucie ze zdrowiem. Często by odzyskać zdrowie człowiek musi przez jakiś czas czuć się gorzej, żeby
w tym czasie jego organizm mógł oczyścić się z substancji szkodliwych
i w ten sposób zagwarantować wyleczenie i długotrwałe zdrowie.

Rozwiązanie najczęściej tkwi w sposobie żywienia.

Podstawową rzeczą, którą należy zrobić by wyrugować bóle głowy ze swojego życia, jest wprowadzenie diety niskobiałkowej, opartej w głównej mierze na owocach i warzywach. Powinna być ona skomponowana w taki sposób, by unikać substancji szkodliwych oraz produktów zawierających kofeinę. Na początek wskazane jest, aby cierpiący na bóle głowy wstrzymali przyjmowanie wszelkich leków, w tym również doustnych leków antykoncepcyjnych, zastępując je innymi środkami. Należy także unikać wszystkich substancji ziołowych, suplementów diety, kawy, herbaty, napojów gazowanych i zawierających kofeinę.

Jako że przyczyną bólów głowy mogą być leki i to stosowane nawet
w niewielkich ilościach, najlepszą rzeczą, jaką może zrobić lekarz, jest wycofanie wszelkich medykamentów. Leki przeciwbólowe rzadko okazują się niezbędne, jeśli tylko pozwolimy pacjentowi z pierwszymi symptomami bólowymi na to, by spokojnie mógł oczyścić swój organizm. Pacjenci przeprowadzający taką detoksykację (zmniejszając tym samym swoją zależność od leków), w przypadku pogorszenia samopoczucia lepiej się czują, pozostając w ciemnym pomieszczeniu z zimnym kompresem na głowie. Innym skutecznym sposobem na przetrwanie trudnych chwil jest wejście pod prysznic i masowanie bolących miejsc gorącą wodą.

Na szczęście większości pacjentów udaje się wyjść z zależności lekowej stosując jedynie zdrową dietę. Sama zmiana sposobu odżywiania skutkuje pełnym wyleczeniem w około 90% przypadków.

Zdarza się, że u niektórych pacjentów dolegliwości bólowe wynikające
z postępującego procesu oczyszczania trwają jeszcze kilka dni, ale przeważnie modyfikacja diety przynosi oczekiwany rezultat w dość krótkim czasie. Po osiągnięciu pełnego wyzdrowienia, kiedy u pacjenta przez okres miesiąca nie występują już bóle głowy, niektóre z wycofanych z diety
w pierwszej fazie kuracji zdrowych elementów, mogą zostać do niej przywrócone.

Pacjenci, którzy zrozumieli, że przyczyną ich dolegliwości było złe odżywianie, zmienili swoje dietetyczne przyzwyczajenia tak, by jedzenie stało się już na zawsze najlepszym sprzymierzeńcem ich zdrowotnego dobrostanu.

Opracowanie: Magdalena Brejdygant na podstawie artykułu Joela Fuhrmana.

Joel Fuhrman, lekarz medycyny, czołowy ekspert z dziedziny odżywiania i leczenia naturalnego oraz profilaktyki i odwracania procesów chorobowych, autor wielu bestsellerów, wydanych również w Polsce.

foto: Aga Silska

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *